Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Γ΄, Δ΄ και Ε΄ του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη, στις 29/2/24, στο ιστορικό κέντρο της Λάρισας και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Ρακωδία των Σκουπιδιών”, συνοδευόμενοι/ες από τους/τις εκπαιδευτικούς τους. Αναλυτικότερα, περπατώντας από τον Μύλο του Παπά μέχρι προς τον λόφο του Φρουρίου, συνάντησαν το μνημείο που ήταν αφιερωμένο στο Θεό Ποσειδώνα και τμήμα του ρωμαϊκού δρόμου. Στον λόφο του Φρουρίου επισκέφτηκαν την  παλαιοχριστιανική βασιλική του Αγίου Αχιλλίου και τη βασιλική της κυρίως βυζαντινής περιόδου του 11ου – 12ου αι. μ.Χ., με νεκροταφεία της ίδιας περιόδου, το Μπεζεστένι (αγορά υφασμάτων του 15ου αι.), τα παλαιοχριστιανικά λουτρά του 6ου αι., το Α΄ αρχαίο θέατρο και τον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Αχιλλίου. Έπειτα, παρακολούθησαν τη μουσικοθεατρική παράσταση “Ρακωδία των Σκουπιδιών” από την ομάδα του Συνεργείου Μουσικού Θεάτρου,  το οποίο μετέδωσε σε μικρούς και μεγάλους μηνύματα για τη διαχείριση σκουπιδιών, τη συνεργασία, την αλληλεγγύη, τη διαφορετικότητα, την αποδοχή, την αυτογνωσία και την αντιμετώπιση απειλών μέσω της ομαδικότητας.