Με εξαιρετική επιτυχία και τη συμμετοχή των Γ΄, Ε΄και Στ΄τάξεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε το 6ο Μουσικό Μαθητικό Φεστιβάλ Σχολείων με τίτλο: «Μουσικές περιπλανήσεις στην παράδοση του τόπου μας», το οποίο διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, σε συνεργασία με την Ι. Μητρόπολη Λαρίσης και Τυρνάβου, την Περιφέρεια Θεσσαλίας και το Δήμο Λαρισαίων. Το Φεστιβάλ διεξήχθη στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας στις 2 και 3 Απριλίου 2024.

Το Δημοτικό Σχολείο Μακρυχωρίου συμμετείχε με τα τραγούδια «Μπεράτι (Μπαίνω μες στα αμπέλι), Παιδιά της Σαμαρίνας, Τσακωνικός» που αποδόθηκαν μουσικά και χορευτικά από τους μαθητές του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών: Κολτσίδα Δώρας, Νταναβάρα Παντελή, Τσιβοπούλου Δήμητρας, Τζουμάκα Φωτεινής και Γουντσιώτη Γεώργιου. Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν μαθητές και εκπαιδευτικοί…
.