Η Ανεστραμμένη Τάξη είναι ένα νέο εκπαιδευτικό μοντέλο, που μεταφέρει την εστίαση από την παραδοσιακή αίθουσα διδασκαλίας και την παράδοση του μαθήματος με διάλεξη,  στην ενεργοποίηση των μαθητών για την κατάκτηση της γνώσης μέσα από πολλές διαθέσιμες πηγές, με τον δάσκαλο καθοδηγητή και μέντορά τους. Με τον τρόπο αυτό ο διδακτικός χρόνος στην τάξη αξιοποιείται περισσότερο σε αλληλεπιδραστικού/ομαδοσυνεργατικού τύπου δραστηριότητες και οι μαθητές εμπλέκονται ενεργά με το διδακτικό αντικείμενο. Στο σχολείο μας, εφαρμόζεται το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό μοντέλο, σε συνδυασμό και με άλλα μοντέλα (π.χ. εποικοδομητικό, γνωστικό-αναπτυξιακό, κοινωνικό-παιδαγωγικό, μοντέλο ανακάλυψης). Μάλιστα, στις 27/3/2024 είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν  την εφαρμογή του μοντέλου της ανεστραμμένης τάξης οι γονείς της Γ΄ τάξης, στα Μαθηματικά και στην Ιστορία, στα πλαίσια της δράσης “Ανοιχτό σχολείο – ανοιχτή τάξη στην κοινωνία” (Open class).